Inhalovanie a výber inhalátora

Inhalovanie – rýchla a účinná úľava od kašľa a nádchy

ČO JE TO INHALÁCIA?

Inhalator-OMRON-Comp-Air-NE-C801_01Inhalácia je vyhľadávaný spôsob pri liečbe mnohých respiračných ochorení.

Inhalačná terapia umožňuje aplikáciu liekov priamo na potrebné miesto dýchacieho ústrojenstva. Na rozdiel od užívania tabletiek či sirupov ústami, ktoré ovplyvňujú celý organizmus, umožňuje inhalácia využitie liečebného efektu iba v dýchacích cestách. Teda presne tam, kde je to potrebné. Inhalačná liečba tým výrazne znižuje nežiadúce účinky užívania tabletkovej formy liekov.

Inhalátory sú zdravotnícke pomôcky, ktoré vyrábajú z tekutého liečiva aerosól (jemnú hmlovinu), vhodný pre inhalovanie. Tá preniká hlboko do dýchacích ciest, kde pôsobí protizápalovo a zmierňuje opuchy slizníc. Počas inhalácie dochádza k znižovaniu hlienu v dýchacích cestách, hlien sa stáva redším a ľahšie sa vykašliava. Do pľúc sa dostanú aj tie najmenšie čiastočky užitočných minerálov, čo sa rozhodne pri bežnom „naparovaní“ nad hrncom nedá docieliť. Používanie inhalátora pri prvých príznakoch prechladnutia môže zabrániť prepuknutiu ochorenia do ťažšieho štádia a tým sa zníži aj riziko nevyhnutnosti nasadenia antibiotík.


ČO INHALOVAŤ?

Na inhalovanie sa u detí aj dospelých bez vážnych zdravotných ťažkostí odporúča inhalovať:

  1. Sterilný fyziologický roztok chloridu sodného (NaCl 0,9%) – jedná sa o základný medikament pre inhaláciu, slúži aj na nariedenie iných liekov. Inhaluje sa aj samostatne ako prevencia zápalov dýchacích ciest, pri zápaloch už prepuknutých má nepochybný odhlieňovací účinok.
  2. Minerálne vody vhodné na inhalovanie – Vincentka. V dýchacích cestách napomáha odhlieňovaniu. Môže sa použiť pri akútnych aj chronických zápaloch dýchacích ciest. Priaznivo ovplyvňuje i celkovú imunitu organizmu.
  3. Látky s mukolytických účinkom (napr. Mucosolvan, Bromhexin, Ambrobene).  Väčšina mukolytík sa riedi fyziologickým roztokom (NaCl 0,9%)

Všetky tieto prípravky sú dostupné v lekárňach. Pred ich použitím je vhodné poradiť sa s lekárom.

Na inhalovanie počas vážnejších zdravotných ťažkostí sa používajú liečivá na odporúčanie a predpis lekára. Iba ten dokáže na základe stanovenia diagnózy zvoliť optimálnu liečbu zdravotného problému. Na odporúčanie a predpis lekára sú na inhaláciu vhodné napríklad liečivá Pulmozyne, Atrovent, Berodual, Ventolin.


Inhalator-OMRON-Comp-Air-NE-C28_02AKO POUŽÍVAŤ INHALÁTOR?

  1. Umiestnite inhalátor na miesto kde môžete pohodlne sedieť 10-15 minút. Zapojte inhalátor do zásuvky.

  2. Pripravte si liečivo podľa odporúčania lekára, receptu, či príbalového letáku. Jednotlivé množstvá liekov, prípadne minerálnej vody Vincentka, alebo sterilného roztoku chloridu sodného (NaCl 0,9%) nalejte do nádobky inhalátora.

  3. Masku alebo náustok pripojte k inhalátoru.

  4. Pohodlne sa usaďte a overte si, či sedíte vzpriamene. Nasaďte si masku (skontrolujte, či je správne nasadená a že vám aerosól nebude unikať napr. do očí). Ak používate náustok, vložte ho do úst.

  5. Zapnite inhalátor.

  6. Pomaly a zhlboka sa nadýchnite. Pokiaľ je to možné, krátko zadržte dych a potom pomaly vydýchnite.

  7. Pokračujte rovnakým spôsobom, až kým spotrebujete všetko liečivo.


AKO SI VYBRAŤ INHALÁTOR?

Inhalator-OMRON-Comp-Air-Basic-C802_03Moderné inhalátory sú malé a veľmi jednoduché na použitie.  Vačšina inhalátorov OMRON obsahuje už v základnom balení dve veľkosti inhalačných masiek (pre dospelých a deti), náustok pre inhalovanie ústami a násadec na inhaláciu nosom.

Kompresorové inhalátory OMRON Comp Air využívajú jedinečnú technológiu V.V.T. (Virtual Valve Technology). Tá zabezpečuje menšiu stratovosť aerosólu v inhalačnom sete a tým umožňuje vdychovať liečivú látku s vyššou účinnosťou. Je potrebné čistiť menej častí inhalátora a tým je zabezpečená jednoduchá údržba a lepšia hygiena.

Inhalátory na domáce použitie sa rozlišujú najmä nebulizačným výkonom, hlučnosťou, rozmermi a doplnkovým príslušenstvom. 

 

Nebulizačný výkon inhalátora

Nebulizačný výkon udáva ako rýchlo dokáže inhalátor vytvoriť z tekutiny aerosól. Čím vyšší výkon, tým kratší čas inhalácie. Inhalátor OMRON s najvyšším nebulizačným výkonom až 0,5 ml/min. je OMRON Comp Air C28P. Rozprášenie plného zásobníka trvá približne 14 minút. Vyšší výkon tohto inhalátora je však kompenzovaný mierne vyššou hlučnosťou (60 db).

Inhalátory OMRON Comp Air C801 a OMRON Comp Air Kids C801KD ponúkajú o niečo nižší nebulizačný výkon (0,3 ml/min.), plne dostačujúci pre domácu inhalačnú liečbu. Súčasne však ponúkajú nižšiu hlučnosť (46 db) a malé rozmery vhodné na prenášanie inhalátora. 

 

Príslušenstvo v balení

Väčšina inhalátorov OMRON pre domáce použitie má v základnom balení masku pre deti a dospelých, náustok na vdychovanie ústami, prípadne aj násadec pre vdychovanie nosom. 

K inhalátorom je možné si dokúpiť akékoľvek potrebné príslušenstvo. Či už dlhšie hadičky, iné veľkosti či materiály masiek a pod.

Kompletné príslušenstvo pre inhalátory OMRON

 

Inhalator-OMRON-NamiCat-C303K_01

Detské inhalátory

OMRON ponúka viacero modelov inhalátorov vyrobených špeciálne pre detiAj detský inhalátor môže bez problému používať celá rodina. Dospelý môžu použiť náustok na vdychovanie ústami, alebo inhalačnú masku pre dospelých.

Inhalátor OMRON Comp Air Kids C801KD - v základnom balení má dojčenskúdetskú masku, náustok a milú hračku ktorá sa dá jednoducho upevniť na inhalátor. Maska pre dospelých sa pre tento model dá dokúpiť samostatne.

Inhalátor OMRON Nami Cat C303K - v základnom balení obsahuje masku pre deti aj dospelých a náustok na vdychovanie ústami. Najmenšiu dojčenskú masku je pre tento model možné dokúpiť samostatne.

Odsávačka hlienov

Ideálny pre deti je aj inhalátor OMRON DuoBaby ktorého praktickou funkciou je odsávačka hlienov. Jedná sa o jediný inhalátor OMRON ktorý ponúka možnosť pred inhaláciou odsať dieťatku soplíky bez toho, aby ste za týmto účelom museli používať iný prístroj, príp. vysávač.

Nosná sprcha

Niektoré inhalátory OMRON poskytujú možnosť pripojenia nosnej sprchy pre uvolnenie a vyčistenie nosa pred inhaláciou. Nosnú sprchu nájdete v základnom balení inhalátora OMRON C102 Total a môžete si ju dokúpiť k inhalátorom OMRON C101 Essential, OMRON A3 Complete C300, OMRON DuoBaby C301 a OMRON Nami Cat C303K.

 

Napájanie inhalátora 

Inhalátory sa napájajú prívodným káblom z elektrickej zásuvky. Ak potrebujete inhalátor používať na miestach kde nemáte prístup k elektrine, miniatúrny M.E.S.H. inhalátor OMRON NE-U100 pracuje iba na batérie. Používa sa najmä ako náhrada liekových sprejov, je absolútne bezhlučný, ale nie je možné v ňom inhalovať minerálne vody.

 

Inhalátory pre nemocnice a ambulancie

Na časté používanie v ambulancii alebo nemocničnom prostredí sú vhodné robustné inhalátory ako je napríklad model OMRON Comp Air Pro C900OMRON U780. 


Ponuka kompletného sortimentu inhalátorov OMRON.

Prehľadná tabuľka porovnania vlastností a funkcií inhalátorov OMRON