Inhalovanie a výber inhalátora

Inhalovanie – rýchla a účinná úľava od kašľa a nádchy

Inhalator-OMRON-C28P-C105_01ČO JE TO INHALÁCIA?

Inhalácia je vyhľadávaný spôsob pri liečbe mnohých respiračných ochorení ako je astma, bronchitída, zápaly priedušiek a pľúcVhodná je taktiež pri prechladnutí, nádche či kašli. Alebo ako prevencia zápalov dýchacích ciest. Inhalácia má nepochybný odhlieňovací účinok a môže mať priaznivý vlyv aj na celkovú imunitu organizmu.

Inhalačná terapia umožňuje aplikáciu liekov priamo na požadované miesto dýchacieho ústrojenstva. Na rozdiel od orálneho užívania tabletiek či sirupov (ktoré ovplyvňujú celý organizmus), umožňuje inhalácia využitie liečebného efektu iba v dýchacích cestách. Teda presne tam, kde je to potrebné. Inhalačná liečba tým výrazne znižuje nežiadúce účinky užívania tabletkovej formy liekov.

Inhalátory sú zdravotnícke prístroje, ktoré vytvárajú z tekutého liečiva aerosól vhodný na inhalovanie (jemnú hmlovinu). Ten preniká hlboko do dýchacích ciest, kde pôsobí protizápalovo a zmierňuje opuchy slizníc. Počas inhalácie dochádza k znižovaniu produkcie hlienu v dýchacích cestách, hlien sa stáva redším a ľahšie sa vykašliava. Do pľúc sa dostanú aj tie najmenšie čiastočky užitočných látok, čo sa rozhodne pri bežnom „naparovaní“ nad hrncom nedá docieliť (čiastočky vodnej pary sú veľmi veľké na to, aby prenikli hlbšie do dýchacích ciest). Používanie inhalátora pri prvých príznakoch dýchacích ťažkostí môže zabrániť prepuknutiu ochorenia do ťažšieho štádia a tým sa zníži aj riziko nevyhnutnosti nasadenia antibiotík, alebo ďalšej liečby.


ČO INHALOVAŤ?

Na inhalovanie sa u detí aj dospelých bez vážnych zdravotných ťažkostí (napríklad pri bežných respiračných ochoreniach) najčastejšie používa:

  1. Sterilný fyziologický roztok chloridu sodného (NaCl 0,9%) – jedná sa o základnú látku pre inhaláciu, slúži aj na riedenie iných liekov. Inhaluje sa aj samostatne ako prevencia zápalov dýchacích ciest, pri zápaloch už prepuknutých má nepochybný odhlieňovací účinok.
  2. Minerálne vody vhodné na inhalovanie (Vincentka) - v dýchacích cestách napomáha odhlieňovaniu. Môže sa použiť pri akútnych aj chronických zápaloch dýchacích ciest. Priaznivo ovplyvňuje i celkovú imunitu organizmu.
  3. Látky s mukolytickým účinkom (napr. Mucosolvan, Bromhexin, Ambrobene). Väčšina mukolytík sa riedi fyziologickým roztokom (NaCl 0,9%)
  4. Kyselina hyalurónová (napr. YABRO)

Všetky tieto prípravky sú dostupné v lekárňach. Pred ich použitím je vhodné poradiť sa s lekárom.

Na inhalovanie počas vážnejších zdravotných ťažkostí sa používajú liečivá na odporúčanie a predpis lekára. Iba ten dokáže na základe stanovenia diagnózy zvoliť optimálnu liečbu zdravotného problému. Na odporúčanie a predpis lekára sú na inhaláciu vhodné napríklad liečivá Pulmozyne, Atrovent, Berodual, Ventolin.


AKO ČASTO INHALOVAŤ?

  • preventívna inhalácia - 1x denne 10-15 minút

  • inhalácia počas ochorenia - 2-3x denne 10-15 minút

AKO POUŽÍVAŤ INHALÁTOR?

  1. Umiestnite inhalátor na miesto kde môžete pohodlne sedieť 10-15 minút. Zapojte inhalátor do zásuvky.

  2. InhalaciaPripravte si liečivo podľa odporúčania lekára, receptu, či príbalového letáku. Jednotlivé množstvá liekov, prípadne minerálnej vody, alebo fyziologického roztoku nalejte do nádobky inhalátora.

  3. Masku alebo náustok pripojte k inhalátoru.

  4. Pohodlne sa usaďte a overte si, či sedíte vzpriamene. Nasaďte si masku (skontrolujte, či je správne nasadená a že vám aerosól nebude unikať napr. do očí). Ak používate náustok, vložte ho do úst.

  5. Zapnite inhalátor.

  6. Pomaly a zhlboka sa nadýchnite. Pokiaľ je to možné, krátko zadržte dych a potom pomaly vydýchnite.

  7. Pokračujte rovnakým spôsobom, až kým spotrebujete všetko liečivo.


AKO SI VYBRAŤ INHALÁTOR?

Moderné inhalátory sú malé a veľmi jednoduché na použitie. Je potrebné čistiť iba málo komponentov, čím je zabezpečená jednoduchá údržba a lepšia hygiena.

Hlavné súčasti kompresorového inhalátora sú:

- prístroj (kompresor)

- inhalačný set, ktorého základnou súčasťou je nádobka na liečivo. Práve do nej sa nalieva tekutina z ktorej sa následne v nádobke vytvára aerosól - jemná hmlovina vhodná na inhalovanie. Nádobka na liečivo je s prístrojom prepojená pomocou hadičky (zvyčajne okolo 100 cm dlhou). Na nádobku sa z vrchnej strany pripája aj želané príslušenstvo ako maskanáustok na vdychovanie ústami, alebo násadec na inhaláciu nosom. 

 

Pri výbere inhalátora pre domáce použitie sú dôležité najmä tieto parametre:

1. Účinnosť inhalácie – tj. koľko liečiva je možné pomocou inhalátora vdýchnuť za minútu inhalácie. Čím vyššiu má inhalátor účinnosť, tým kratší je čas inhalácie.

Účinnosť inhalácie zavisí od nebulizačného výkonu prístroja (tj. ako rýchlo dokáže kompresor tekutinu premeniť na aerosól) a kvality inhalačného setu (ako dokáže daný inhalačný set eliminovať straty už vytvoreného aerosólu).

Najnovší typ inhalačného setu OMRON A.V.T. (Advanced Valve Technology) vďaka unikátnemu dvoj-ventilovému systému náustku maximalizuje množstvo liečiva počas nádychu a znižuje straty liečiva počas výdychu. Preto model inhalátora OMRON C28P (C105) patrí k inhalátorom s najvyššou účinnosťou inhalácie. 

AVT technologia

Aj inhalátory OMRON DuoBaby C301 OMRON A3 Complete C300 dosahujú vysokú účinnosť inhalácie, len ich priemerná veľkosť produkovaných častíc je o niečo väčšia. Stále však plne dostačujúca pre liečbu aj dolných dýchacích ciest.

2. Veľkosť produkovaných častíc - čím menšie častice inhalátor produkuje, tým nižšie do dýchacích ciest sú schopné preniknúť.

Preto inhalátory, ktoré vytvárajú iba veľké častice sú vhodné iba na liečbu horných dýchacích ciest, tj. nosa a nosohltanu (častice s priemerom okolo 10 µm MMAD). Inhalátory, ktoré sú schopné vyprodukovať malé častice (ideálne okolo 3 µm MMAD) preniknú aj hlbšie do dýchacieho ústrojenstva a sú tak vhodné na liečbu nie len horných, ale aj dolných dýchacích ciest, tj. hrtanu, priedušnice a priedušiek.

Medzi inhalátory produkujúce najmenšie častice patrí model OMRON C28P (C105), OMRON C101 Essential a OMRON C102 Total 

3. Hlučnosť - kompresorové inhalátory bývajú už z princípu danej technológie hlučnejšie. 

Medzi najtichšie kompresorové inhalátory patria modely OMRON Comp Air C801 a OMRON Comp Air Kids C801KD (46 dB), prípadne model OMRON C28P (C105) (55 dB).

Ak potrebujete tichý inhalátor ktorý by nerušil ani malé deti počas spánku, ultrazvukový inhalátor Celimed U-615 by bol správnou voľbou. Je vhodný aj na inhaláciu Vincentky a prevádzka ultrazvukového inhalátora je na rozdiel od inhalátorov kompresorových podstatne tichšia.

Malý M.E.S.H. inhalátor OMRON U100 má absolútne bezhlučnú prevádzku (< 5 dB), svojou technológiou však nie je vhodný na inhaláciu minerálnych vôd (kvôli zanášaniu membrány). Poslúži výborne ako náhrada liekových sprejov.

4. Doplnkové príslušenstvo - každý inhalátor má v základnom balení rôzne doplnkové príslušenstvo ako masky či náustky. Väčšina inhalátorov OMRON pre domáce použitie má v základnom balení masku pre deti a dospelých, náustok na vdychovanie ústami, prípadne aj násadec pre vdychovanie nosom. 

K inhalátorom je možné dokúpiť akékoľvek potrebné príslušenstvo. Či už dlhšie hadičky, iné veľkosti či materiály masiek a pod.

Kompletné príslušenstvo pre inhalátory OMRON

 

Inhalator-OMRON-NamiCat-C303K_01

Detské inhalátory

OMRON ponúka viacero modelov inhalátorov vyrobených špeciálne pre deti. Detský inhalátor môže bez problému používať celá rodina. Dospelí môžu použiť náustok na vdychovanie ústami, alebo inhalačnú masku pre dospelých.

Inhalátor OMRON Comp Air Kids C801KD - v základnom balení má dojčenskúdetskú masku, náustok a milú hračku ktorá sa dá jednoducho upevniť na inhalátor. Maska pre dospelých sa pre tento model dá dokúpiť samostatne.

Inhalátor OMRON Nami Cat C303K - v základnom balení obsahuje masku pre deti aj dospelých a náustok na vdychovanie ústami. Najmenšiu dojčenskú masku je pre tento model možné dokúpiť samostatne.

Odsávačka hlienov

Ideálny pre deti je aj inhalátor OMRON DuoBaby ktorého praktickou funkciou je odsávačka hlienov. Jedná sa o jediný inhalátor OMRON ktorý ponúka možnosť pred inhaláciou odsať dieťatku soplíky bez toho, aby sa za týmto účelom musel používať iný prístroj, príp. vysávač.

Nosná sprcha

Niektoré inhalátory OMRON poskytujú možnosť pripojenia nosnej sprchy pre uvolnenie a vyčistenie nosa pred inhaláciou. Nosnú sprchu nájdete v základnom balení inhalátora OMRON C102 Total a môžete si ju dokúpiť k inhalátorom OMRON C101 EssentialOMRON C28P (C105)OMRON A3 Complete C300, OMRON DuoBaby C301 a OMRON Nami Cat C303K.

Napájanie inhalátora 

Inhalátory sa napájajú prívodným káblom z elektrickej zásuvky. Ak potrebujete inhalátor používať na miestach kde nemáte prístup k elektrine, miniatúrny M.E.S.H. inhalátor OMRON U100 pracuje iba na batérie. Používa sa najmä ako náhrada liekových sprejov, je absolútne bezhlučný, ale nie je možné v ňom inhalovať minerálne vody.

 

Inhalátory pre nemocnice a ambulancie

Na časté používanie v ambulancii alebo nemocničnom prostredí sú vhodné robustné inhalátory ako je napríklad model OMRON Comp Air Pro C900OMRON U780


Ponuka kompletného sortimentu inhalátorov OMRON.

Prehľadná tabuľka porovnania vlastností a funkcií inhalátorov OMRON