Ako si vybrať digitálny tlakomer

Tlakomer-OMRON-M3-2020_01Na trhu nájdete veľa tlakomerov rôznych značiek, cien i kvality. Pretože sa jedná o lekársky prístroj sledujúci vaše zdravie, je dôležité vybrať si ten správny. Ten, ktorý Vám najviac vyhovuje, na ktorého namerané hodnoty sa budete môcť spoľahnúť a meranie s ním bude príjemné a jednoduché.

S predajom tlakomerov máme dlhoročné skúsenosti. Preto Vám ponúkame kompletný sortiment digitálnych tlakomerov OMRON. Táto japonská značka ponúka vysokú kvalitu a overenú presnosť. Jedná sa o dlhodobo najpredávanejšiu značku tlakomerov na slovenskom i svetovom trhu.

Takže, ako sa zorientovať na trhu meračov krvného tlaku a ako si vybrať ten najvhodnejší práve pre Vás? Nižšie nájdete informácie, ktoré Vám pri výbere správneho typu tlakomeru pomôžu.


AKÝ TYP TLAKOMERU?

V súčasnosti sa používajú pre domáce aj lekárske účely digitálne tlakomery. Ich použitie je maximálne jednoduché. Sú konštruované tak, aby si pacient sám jednoducho nasadil manžetu a odmeral tlak. Na upevnenie manžety ani na samotné meranie nie je potrebná asistencia iného človeka. Pri väčšine digitálnych tlakomerov stačí nasadiť manžetu a stlačiť jedno tlačidlo. Meranie prebehne úplne automaticky počas menej ako jednej minúty a výsledok (hodnota systolického a diastolického tlaku a pulzu) sa zobrazí na displeji. Presnosť digitálnych tlakomerov samozrejme závisí od ich kvality. Tlakomery OMRON majú presnosť klinicky overenú. Jedná sa o tlakomery najvyššej kvality, takže ich maximálna tolerovaná odchýlka je +/- 3 mmHg.

Digitálne tlakomery sa primárne rozdeľujú podľa umiestnenia manžety počas merania:

Tlakomer-OMRON-na-pazu

 

1. Tlakomery s manžetou na rameno (pažové)

Väčšina vyrábaných a predávaných tlakomerov pre domáce aj profesionálne použitie obsahuje manžetu, ktorá sa umiestňuje na vrchnú časť paže. Táto poloha zabezpečuje veľmi presné výsledky merania, nakoľko manžeta je týmto vždy umiestnená v správnej polohe - v úrovni srdca.

 

2. Tlakomery s manžetou na zápästie (zápästné)Tlakomer-OMRON-na-zapastie

Vyznačujú sa malými rozmermi a nízkou hmotnosťou, čo určite oceníte ak potrebujete tlakomer nosiť so sebou napr. do práce. Meranie je diskrétne a nie je potrebné si vyzliekať odev ani vyhŕňať rukáv. Zápästné tlakomery merajú rovnako presne ako tlakomery na pažu. Je len potrebné dodržiavať správnu polohu zápästia počas merania. Manžeta tlakomeru musí byť vždy v úrovni srdca aby nameraná hodnota bola správna. Ak by zápästie počas merania bolo pod úrovňou srdca, namerané hodnoty tlaku by mohli byť vyššie a naopak. Preto sú niektoré typy zápästných tlakomerov OMRON vybavené senzorom polohy zápästia. Senzor v tlakomeri Vám dovolí odmerať krvný tlak iba v správnej polohe a tak sa eliminujú prípadné nepresnosti počas merania. Senzor správnej polohy nájdete v tlakomeroch OMRON RS4 a OMRON RS7 Intelli IT


ZAČNITE MANŽETOU

Manzeta-tlakomer-omronManžeta je dôležitá súčasť tlakomeru, jej veľkosť musí zodpovedať obvodu paže.

Ak bude tlakomer používať celá rodina, aj osoba so silnejšou pažou, rozhodnite sa pre tlakomer s dlhšou manžetou (univerzálnou, alebo predĺženou manžetou). Tie sa dokážu prispôsobiť každej paži. Sú vhodné pre obvod paže 22-42 cm. Taktiež pri výbere tlakomeru do ambulancie, alebo na použitie kde sa bude merať viacero pacientov ktorých veľkosť paže vopred nie je známa, zvoľte dlhšiu manžetu. S univerzálnu manžetou (pevná tvarovaná manžeta) sa dodávajú tlakomery OMRON M3 Comfort, OMRON M4 Intelli ITOMRON M6 Comfort a OMRON M7 Intelli IT. Predĺženú manžetu (mäkká manžeta prevlečená cez sponu) majú v základnom balení tlakomery OMRON M3.

Niektoré tlakomery sú dodávané so štandardnou manžetou iba pre normálnu pažu (pre obvod paže 22-32 cm). Ak potrebujete dlhšiu manžetu pre silnú pažu (obvod paže 32-42 cm), je možné si ju dodatočne dokúpiť, avšak investícia do tlakomeru sa vám zbytočne predraží a manžety musíte vymieňať.

Nakoľko veľkosť manžety musí zodpovedať obvodu paže, skôr ako si tlakomer objednáte, odmerajte si obvod paže (príp. ostatným členom rodiny ktorí budú tlakomer používať) a na základe tejto dĺžky si následne objednajte tlakomer s vhodnou manžetou. So štandardnou manžetou pre obvod paže do 32 cm, alebo pri silnejšej paži nad 32 cm tlakomer s univerzálnou, či predĺženou manžetou. 

K niektorým typom digitálnych tlakomerov OMRON (OMRON M3OMRON HBP-1120 a OMRON HBP-1320) je možné dokúpiť aj detskú manžetu (pre obvod paže 17 – 22 cm). K poloautomatickým tlakomerom OMRON je možné dokúpiť detskú manžetu iba v sete spolu so špeciálnym balónikom.

Zápästné tlakomery majú manžetu dostatočne dlhú aj pre silnejšie paže a preto sa tento typ tlakomeru dodáva len s jednou veľkosťou manžety pre obvod zápästia 13,5 - 21,5 cm.


AKÉ FUNKCIE?

V súčasnosti sú digitálne tlakomery plné rôznych funkcií ktoré robia meranie krvného tlaku presnejšie, jednoduchšie a príjemnejšie.

PRESNOSŤ

Intellisense-logo-okrajAk požadujete vynikajúcu presnosť vyberte si tlakomer s technológiou Intellisense. Tá Vám zabezpečí vždy veľmi presné a spoľahlivé výsledky merania. Preto merače krvného tlaku OMRON dosahujú dlhodobo najlepšie hodnotenia presnosti.

Prečítajte si viac o technológii Intellisense ako aj ostatných funkciách tlakomerov OMRON.

ARYTMIE

Trpíte nepravideľným pulzom? Arytmia (nepravidelný srdcový rytmus) má značný vplyv na presnosť merania. Záleží na jej závažnosti a početnosti. Ešte donedávna nebolo možné merať krvný tlak digitálnym tlakomerom pri arytmii. Na vyhodnotenie krvného tlaku bolo potrebné aby pulz bol pravideľný. OMRON vyvinul technológiu IntelliSense vďaka ktorej majú tlakomery OMRON zvýšenú schopnosť merania osôb trpiacich arytmiou. Platí, čím kratší čas merania (menej pulzov potrebných na meranie), tým vyššia odolnosť voči arytmii. V súčasnosti je to jediná dlhodobo preverená technológia merania krvného tlaku pre ľudí s arytmiami.

KOLÍSAVÝ KRVNÝ TLAK 

Máte niekedy nízky a niekedy vysoký krvný tlak? Aj s týmto problémom tzv. variabilitou (premenlivosťou) krvného tlaku si vie poradiť technológia IntelliSense. Nafúkne manžetu len natoľko, koľko je potrebné na presné vyhodnotenie.

Príklad: Žena 30 rokov, aktuálny tlak krvi 110/60 mmHg, IntelliSense nafúkne manžetu iba na 140 mmHg, zbytočne nenafukuje viac. Meranie je príjemné a presné.

Príklad: Muž 56 rokov, aktuálny tlak krvi 190/110 mmHg, IntelliSense nafúkne manžetu na 220 mmHg, zbytočne dodatočne nedofukuje. Nafúknutie a vyfúknutie manžety je rýchle, paža nie je zbytočne dlho stláčaná manžetou.

Staršie modely tlakomerov zvyčajne nafukujú na stále rovnakú hodnotu, napr. 180 mmHg. Ak je treba, ešte dodatočne manžetu dofúknu, a tým trvá merací cyklus aj dvakrát dlhšie. Rozdiel spoznáte hneď pri prvom meraní.

IKONY

OMRON-ikona-arytmie  Zachytenie a indikácia arytmií (nepravidelného pulzu) – zobrazené sú iba spoľahlivé výsledky.
OMRON-ikona-detekcia-pohybu  Upozornenie na nevhodný pohyb počas merania ktorý by mohol mať vplyv na presnosť merania.
OMRON-ikona-manzeta-OK  Kontrola správneho nasadenia manžety. 
 
RANNÁ HYPERTENZIA
 
Odhalenie zvýšeného kardiovaskulárneho rizika (rannej hypertenzie). Práve ranný vzostup krvného tlaku najviac súvisí s počtom infarktov a mozgových príhod. Ranné merania krvného tlaku majú omnoho vyššiu vypovedaciu hodnotu, ako náhodné merania počas dňa. Merače krvného tlaku OMRON M6 Comfort a OMRON M7 Intelli IT dokážu tento ranný vzostup krvného tlaku správne vyhodnotiť a určiť vaše zvýšené kardiovaskulárne riziko (rannú hypertenziu).

 

CHCETE NAMERANÉ HODNOTY SLEDOVAŤ AJ V POČÍTAČI ČI TELEFÓNE?

OMRON-Connect-logo-okrajNajnovšie tlakomery OMRON M4 Intelli ITOMRON M7 Intelli ITOMRON EVOLV a OMRON RS7 Intelli IT je možné pripojiť bezdrôtovo pomocou Bluetooth k Smartphone s aplikáciou OMRON Connect. Vďaka tejto aplikácii je možné jednoducho zobrazovať namerané výsledky, grafy histórie, priemery a zdieľať namerané výsledky s ďalšími aplikáciami, napr. Apple Health.

      


POTREBUJETE KU TLAKOMERU AJ SIEŤOVÝ ZDROJ (ADAPTÉR)?

OMRON-adapter_01Každý digitálny tlakomer v našej ponuke má v balení potrebné batérie a je teda pripravený na použitie. K väčšine tlakomerov (okrem modelov s balónikom a zápästných typov) je možné dokúpiť sieťový zdroj. V prípade, že tlakomer budete používať doma a často, určite sa Vám investícia do sieťového zdroja oplatí. I keď nové tlakomery OMRON potrebujú len minimálne množstvo elektrickej energie a preto Vám batérie vydržia dlho. V niektorých modeloch Vám batérie v optimálnych podmienkach vydržia okolo 1000 meraní, t.j. pri každodennom meraní ráno a večer približne 1,5 roka.

Slabé batérie v žiadnom prípade neovplyvnia namerané výsledky. Zobrazené hodnoty sú vždy presné bez ohľadu na stav batérií. Ak sú batérie slabé, tlakomer zobrazí ikonu vybitých batérií a meranie sa neuskutoční. 


Ponuka kompletného sortimentu - digitálne tlakomery OMRON.

Ak sa potrebujete zorientovať v širokej ponuke tlakomerov Omron, pozrite si prehľad typov a označení. Jednoducho zistíte či tlakomer o ktorý máte záujem je najnovším typom, alebo sa jedná o staršiu verziu s ukončenou výrobou. 

Prehľad všetkých aktuálych modelov tlakomerov OMRON, určených na predaj v SR:

Prehľadná tabuľka porovnania vlastností a funkcií tlakomerov OMRON na rameno.

Prehľadná tabuľka porovnania vlastností a funkcií tlakomerov OMRON na zápästie.