Ako si vybrať digitálny tlakomer

Tlakomer OMRON M7V súčasnosti sa na meranie krvného tlaku či už doma, alebo v ambulancii lekára používajú digitálne tlakomery. Na trhu nájdete viacero značiek, v rôznych cenách i kvalite. Nakoľko sa jedná o lekársky prístroj sledujúci vaše zdravie, je dôležité vybrať si ten správny. Taký, na ktorého namerané hodnoty sa budete môcť spoľahnúť a meranie s ním bude príjemné a jednoduché. 

Pri výbere digitálneho tlakomeru by ste mali myslieť najmä:

 • na jeho presnosť
 • jednoduché ovládanie a vyhodnocovanie nameraných údajov
 • krátke a čo najpríjemnejšie meranie
 • správnu veľkosť manžety
 • zabezpečený servis a možnosť dokúpenia náhradnej manžety či adaptéru

Tlakomery značky OMRON sú dlhodobo najpredávanejšími tlakomermi na slovenskom i svetovom trhu. Tento japonský výrobca zdravotníckej techniky sa špecializuje na výrobu digitálnych tlakomerov tej najvyššej kvality už viac ako 40 rokov.

Lekári a lekárnici odporúčajú tlakomery OMRON na prvom mieste.* Prečo to tak je?

 1. Presnosť - tlakomery OMRON dosahujú najvyššiu možnú presnosť, ktorú majú aj overenú klinickými štúdiami. Ich maximálna povolená odchýlka v porovaní s ortuťovými tlakomermi je +-3 stupne mmHg. Na hodnoty namerané tlakomerom OMRON sa tak môžete úplne spoľahnúť.
 2. Jednoduché ovládanie – odmerať krvný tlak je natoľko jednoduché, že to zvládne bez problému každý doma sám, bez asistencie ďalšieho človeka. Manžety sa jednoducho nasadzujú jednou rukou a pre odmeranie tlaku stačí stlačiť jedno veľké tlačidlo. Meranie prebehne úplne automaticky a na veľkom displeji sa zobrazí nameraný výsledok krvného tlaku a pulzu.
 3. Najmodernejšie technológie – tlakomery OMRON si vďaka pokrokovým technológiám poradia aj s mnohými typmi arytmií, kolísavým tlakom, a v mnohých prípadoch aj s nie úplne správne nasadenou manžetou.
 4. Krátke a príjemné meranie – technológia IntelliSense skráti meranie iba na nevyhnutne potrebný čas pre správne odmeranie tlaku. Tento systém používaný v tlakomeroch OMRON nafukuje manžetu iba toľko, koľko je pre správne odmeranie krvného tlaku potrebné. Riadi sa vždy aktuálnou výškou krvného tlaku. Manžeta ruku zbytočne nestláča a meranie je tak nie len príjemné, ale aj šetrné k manžete či baterkám.
 5. Unikátne manžety – OMRON ponúka k svojim tlakomerom rôzne druhy kvalitných manžiet vo viacerých veľkostiach. Niektoré manžety majú jedinečný systém Intelli, ktorý odstraňuje nepresnosti spôsobenej zle umiestnenou manžetou. A ani po dlhšom čase nie je problém dokúpiť si manžetu ak sa po rokoch používania opotrebovala.
 6. Predĺžená záruka a servis – samozrejmosťou je zabezpečený kvalitný záručný a pozáručný servis.
 7. Široký sortiment. Vyberie si naozaj každý. 

Ako sa však v ponuke tlakomerov OMRON zorientovať a vybrať si ten správny? 

Začnite manžetou

Pri výbere tlakomeru je veľmi dôležitá manžeta ktorá sa dáva na ruku. Tá musí mať v prvom rade správnu dĺžku. Väčšina tlakomerov OMRON sa už dnes dodáva s univerzálnymi manžetami pre normálnu aj silnejšiu pažu.

Manžeta je vždy súčasťou základného balenia tlakomeru a nie je možné ju medzi jednotlivými typmi vymieňať. Vyberte si preto model tlakomeru, ktorý obsahuje manžetu podľa vašich potrieb. 

OMRON dodáva svoje tlakomery s týmito druhmi manžiet:

 • Univerzálna Intelli manžeta - pevne tvarovaná manžeta na obvod paže 22 – 42 cm. Jednoducho sa nasadzuje jednou rukou (obmotá okolo bicepsu). Jedná sa o najmodernejší typ manžety, ktorá vďaka veľkej snímacej ploche (sníma údaje okolo celej paže) odstraňuje nepresnosti spôsobené nesprávnym nasadením manžety. OMRON tento typ manžety dodáva v základnom balení tlakomerov OMRON M3 Comfort, M6 Comfort, M4 Intelli ITM7 Intelli IT a EVOLV.
 • Predĺžená Easy manžeta – mäkká manžeta prevlečená cez sponu na obvod paže 22 – 42 cm. Ruka sa do nej jednoducho navlečie a následne sa druhou rukou pritiahne pomocou spony. Túto manžetu majú v základnom balení tlakomery OMRON M2+ a OMRON M3.
 • Štandardná manžeta – klasická mäkká manžeta prevlečená cez sponu, vhodná iba pre normálnu pažu s obvodom 22 – 32 cm. Ak by ste potrebovali dlhšiu manžetu pre silnú pažu (na obvod paže 32-42 cm), je možné si ju dodatočne dokúpiť. Avšak investícia do tlakomeru by sa vám tým zbytočne predražila a manžety by ste museli vymieňať. So štandardnou manžetou sú dodávané iba základné typy tlakomerov OMRON pre domáce použitie OMRON M2 Basic a M2 Intelli IT.
 • Manžeta na zápästie – problém s dĺžkou manžety by vám mohol jednoducho vyriešiť zápästný model tlakomeru. Všetky tlakomery na zápästie majú rovnakú dĺžku manžety (pre obvod zápästia 13,5 – 21,5 cm), nakoľko chudší, aj silnejší ľudia nemajú veľké rozdiely v obvode zápästia.

Zápästné tlakomery majú aj výhodu malých rozmerov a nízkej hmotnosti, čo určite oceníte ak potrebujete tlakomer nosiť so sebou napr. do práce či na cesty. Meranie je diskrétne a nie je potrebné si vyzliekať odev ani vyhŕňať rukáv. Tlakomery na zápästie sú rovnako presné ako tlakomery s meraním na ramene. Jediný rozdiel je v tom, že nakoľko je krvný tlak potrebné merať v úrovni srdca, tlakomery na pažu majú umiestnením manžety túto správnu polohu automaticky zabezpečenú. Zápästné tlakomery musíme umiestniť do správnej polohy my. Alebo nám správnu polohu zápästia postráži moderný polohový senzor ktorým sú vybavené tlakomery OMRON RS4RS7 Intelli IT.

Poznámka: Približne 5% pacientov nad 60 rokov trpí aterosklerózou, ktorá môže pri meraní tlaku na zápästí zapríčiniť falošné, mierne vyššie výsledky. 

Ak potrebujete merať tlak aj deťom s menším obvodom paže, zvolte tlakomer dodávaný s predĺženou, alebo štandardnou manžetou. K týmto modelom je možné dokúpiť detskú manžetu na obvod paže 17 – 22 cm.


Aké funkcie?

Okrem presného merania krvného tlaku a pulzu sú vo všetkých tlakomeroch OMRON samozrejmosťou:

 • funkcia kontroly správneho nasadenia manžety
 • výpočet priemeru posledných troch meraní (vo všetkých modeloch s evidenciou dátumu a času)
 • pamäte nameraných výsledkov - vo väčšine modelov aj spolu s dátumom a časom, a rozdelením pre dvoch používateľov.
 • upozornenie na zachytenie nepravidelných pulzov – arytmie.

Vedeli ste, že donedávna ešte nebolo možné merať krvný tlak digitálnym tlakomerom pri arytmii? Na vyhodnotenie krvného tlaku bolo potrebné aby bol pulz pravidelný. OMRON však vyvinul technológiu IntelliSense vďaka ktorej majú jeho tlakomery zvýšenú schopnosť merania osôb trpiacich nepravidelným pulzom. Platí, čím kratší čas merania (menej pulzov potrebných na meranie), tým vyššia odolnosť voči arytmii. V súčasnosti je to jediná dlhodobo preverená metóda merania krvného tlaku pre ľudí s arytmiami. 

Pre lepšie posúdenie zdravotného rizika, či jednoduchšie vyhodnocovanie nameraných výsledkov si môžete vybrať tlakomer OMRON s týmito funkciami:

 • bezdrôtový Bluetooth prenos dát do mobilných zariadení. Namerané dáta tlakomerom s touto funkciou je možné odoslať do aplikácie OMRON connect. V tej si môžete namerané údaje nie len uchovávať, sledovať grafy histórie a priemery, ale aj zdieľať namerané výsledky s ďalšími aplikáciami či vašim lekárom. Takže ak máte radi moderné technológie a nie ste práve fanúšikom zapisovania si nameraných výsledkov na papierik, určite túto funkciu tlakomeru oceníte. Môžete si tak na jednom mieste v telefóne, alebo tablete sledovať namerané údaje nie len z vášho tlakomeru, ale aj váhy, krokomeru či teplomeru OMRON. Funkciu OMRON Connect nájdete v tlakomeroch OMRON M2 Intelli ITM4 Intelli IT, M7 Intelli IT, RS7 Intelli IT a EVOLV.

Tip: Klinické štúdie ukázali, že pravidelné používanie aplikácie na sledovanie zdravia dokázateľne prispieva k zníženiu hodnôt krvného tlaku a tým znižuje riziko mŕtvice a srdcových chorôb. Aplikácia umožní používateľom riadiť svoje zdravie a pomôže zvýšiť disciplínu pri dodržiavaní liečby. Až 70 % aktívnych používateľov aplikácie OMRON connect vykazovalo po 6 mesiacoch nižší krvný tlak.

Vedeli ste, že práve ranný vzostup krvného tlaku najviac súvisí s počtom infarktov a mozgových príhod? Ranné merania krvného tlaku majú omnoho vyššiu vypovedaciu hodnotu, ako náhodné merania počas dňa.

 • veľký duálny displej – vzhľadom na lepšiu čitateľnosť je veľkosť displeja tiež jedným z kritérií pri výbere digitáneho tlakomeru. Tlakomery s najväčším displejom (OMRON M6 ComfortM7 Intelli IT) zobrazujú dokonca súčasne aktuálne nameraný výsledok krvného tlaku a pulzu, spolu s predchádzajúcimi hodnotami. Jednoducho sa tak dajú výsledky porovnávať priamo na displeji bez nutnosti vyvolávania dát z pamäte.
 • tiché nafukovanie – tlakomer OMRON RS7 Intelli IT ponúka unikátny systém úplne bezzvukového merania. Jeho kompresor nie je počuť a meranie je tak absolútne tiché a diskrétne.

Viac o technológiách používaných v tlakomeroch OMRON sa dočítate v našom článku - funkcie tlakomerov OMRON.


Naši zákazníci si najčastejšie vyberajú:

1.

Tlakomer OMRON M6 Comfort + adaptér

 • univerzálna Intelli manžeta
 • upozornenie na riziko fibrilácie predsiení srdca (AFib)
 • upozornenie na rannú hypertenziu
 • veľký duálny displej

2.

Tlakomer OMRON M3 + adaptér

 • predĺžená Easy manžeta
 • výhodná cena
 • možnosť dokúpiť detskú manžetu

3.

Tlakomer OMRON M7 Intelli IT + adaptér

 • Bluetooth pripojenie k aplikácii OMRON connect
 • univerzálna Intelli manžeta
 • upozornenie na riziko fibrilácie predsiení srdca (AFib)
 • upozornenie na rannú hypertenziu
 • veľký duálny displej

4.

Tlakomer OMRON M3 Comfort + adaptér

 • univerzálna Intelli manžeta
 • výhodná cena

 

Prehľadná tabuľka porovnania vlastností a funkcií všetkých tlakomerov OMRON na rameno a tlakomerov OMRON na zápästie.


Sieťový adaptér. Áno či nie?OMRON-adapter_01

Každé balenie tlakomeru obsahuje všetko, čo je na meranie krvného tlaku potrebné - tlakomer, manžetu a batérie.

K väčšine tlakomerov (okrem zápästných modelov) je možné dokúpiť sieťový adaptér. V prípade, že tlakomer budete používať doma a často, určite sa Vám investícia do sieťového adaptéra oplatí. Ušetríte tak batérie, aj keď tie vydržia v najnovších tlakomeroch OMRON až okolo 1000 meraní, čo je pri každodennom meraní ráno a večer približne 1,5 roka.

Vedeli ste, že slabé batérie v žiadnom prípade neovplyvnia namerané výsledky? Zobrazené hodnoty sú vždy presné bez ohľadu na stav batérií. Ak sú batérie slabé, tlakomer najskôr upozorní na slabšie batérie a neskôr zobrazí ikonu vybitých batérií a meranie sa neuskutoční. 


Merače krvného tlaku do ambulancie lekára 

Ak si vyberáte tlakomer pre profesionálne použitie v ambulancii, neoceníte viaceré funkcie OMRON tlakomerov pre domáce použitie, ako napríklad možnosti pamätí či bezdrôtového Bluetooth prenosu dát do telefónu. Pri výbere vám preto odporúčame zamerať sa najmä na manžetuživotnosť tlakomeru.

Pre bežné použitie v ambulancii budete potrebovať tlakomer s univerzálnou veľkosťou manžety na obvod paže 22 – 42 cm. Napríklad tlakomer OMRON M3 má v základnom balení klasickú mäkkú predĺženú manžetu a je k nemu, v prípade potreby, možné pripojiť aj detskú veľkosť manžety. 

Ak hľadáte naozaj profesionálny tlakomer s dlhou životnosťou a manžetami ktoré majú možnosť dezinfekcie, odporúčame jeden z extra odolných typov tlakomerov OMRON HBP-1120, alebo HBP-1320. Tieto modely okrem iného ponúkajú:

 • možnosť pripojenia až 5 rôznych veľkostí umývateľných manžiet (na obvod paže 12 – 50 cm)
 • až 3-násobnú životnosť mechanických častí kompresora
 • okrem automatického aj možnosť auskultačného merania krvného tlaku (s použitím fonendoskopu)
 • vyššiu odolnosť voči pádu na zem, či nabíjaciu batériu (model HBP-1320) 

* Prieskum medzi kardiológmi pre domáce merače krvného tlaku v Európe (EU9) Kantar Health 2019